Az ondó, vagy más néven ejakulátum, olyan folyadék, amely spermasejteket tartalmaz és szállít, mindemellett vitaminok, nyomelemek és különféle tápanyagok is találhatók benne.
Az ondó és a sperma nem ugyanaz
Az ondót és a spermát gyakran szinonimaként használjuk, pedig a kettő nem ugyanaz, az egyik része a másiknak. A spermiumok mikroszkopikus méretű sejtek, amelyek az ondó részét képezik, és a petesejt megtermékenyítése érdekében a különböző férfi nemi szervek által termelt folyadék, vagyis az ondó viszi magával.
Az ondó természetes antidepresszáns
Az ondó C-vitamint, B12-t, kalciumot, citromsavat, fruktózt, tejsavat, magnéziumot, cinket, káliumot, nátriumot, zsírt és több száz különböző fehérjét tartalmaz. Bizonyított tény, hogy a sperma minősége az életkorral változik. Ez különösen azért fontos, mert a férfiak egész életük során képesek spermát termelni, de a spermák nem lesznek mindvégig életképesek, ráadásul a spermiumtermelés az idő előrehaladtával le is lassul.
Ettől függetlenül a kutatók valószínűnek tartják, hogy az egészséges ondónak jóval a reproduktív feladatukon túlmutató jótékony hatása lehet a nők szervezetére.
Egyebek között segíti a női szaporító szervrendszer működését. A kutatók egereken elvégzett kísérletekkel bizonyították, hogy az ondófolyadék számos gén működését idézi elő a méhnyakban, melyek egyebek között befolyásolják a nők immunrendszerének működését, az ovulációt, a méh nyálkahártyájának embrióbefogadó képességét, sőt még az embrió növekedését is.
Ami az ondó jelátviteli képességét illeti, a kutatók úgy vélik, hogy ez sokkal inkább közvetett, mivel az ejakulátum hatására kezd a méhnyak olyan molekulákat termelni, amelyek befolyásolják egyéb testrészek működését.
Kiderült például az is, hogy az ondóban lévő fehérje befolyásolja a női agy működését, ezáltal hatással van a nők depressziójára is. Ezért a jótékony hatásért pedig ugyanaz a molekula felelős, amely szabályozza az idegsejtek növekedését és fenntartását. A szakemberek már jóval korábban kutatásokkal igazolták, hogy kevésbé voltak hajlamosak a depresszióra azok a nők, akiknek a partnere nem használt óvszert szeretkezés közben. Ezek alapján nyugodtan kijelenthető, hogy az ondó természetes antidepresszánsként hat a nők szervezetére.
Az ondó nem csak a depresszióra jelenthet gyógyírt, stresszoldásra is kiválóan alkalmas. Ez a fajta tulajdonsága a benne lévő hangulatjavító hormonoknak, az oxitocinnak és a progeszteronnak köszönhető, amelyek megtalálhatók a spermában is.
A spermás arckezelés nem jó megoldás
A sperma jótékony hatásaival kapcsolatban számos tévhit látott már napvilágot. Vannak, akik szerint kiváló bőrápoló, ám semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy jó hatással lenne a bőrre, ugyanis a spermának nincsenek olyan összetevői, amelyek természetüknél fogva eltüntetnék a ráncokat vagy a pattanásokat.
Az azonban valóban megtörténhet, hogy valakinél allergiás reakciót váltanak ki az ondóban lévő fehérjék. Bár ez igen ritka. Az allergiás reakció általában lokalizált, és leggyakrabban bőrpírt vagy duzzanatot okoz az érintkezési helyen, általában a hüvelyben.
Allergiát okozhat az ondó akkor is, ha a férfi olyan ételt fogyasztott, vagy olyan gyógyszert vett be, például antibiotikumot, melyek összetevőjére a partnere szervezete érzékenyen reagál. Az allergén ugyanis felhalmozódik az ondóban, és amikor a hüvelybe kerül, az allergén anyag felszívódik, és bekerül a véráramba, ami a partnernél kiterjedt csalánkiütést vagy egyéb tünetet, például fájdalmat, viszketést, kivörösödést, vagy akár nehézlégzést is okozhat. A ondóallergia tünetei általában 20-30 perccel az érintkezés után jelentkeznek.
Forrás: divany.hu